Początek strony
Wróć na początek strony Alt+0
Przejdź do wyszukiwarki Alt+1
Przejdź do treści głównej Alt+2
Przejdź do danych kontaktowych Alt+3
Przejdź do menu górnego Alt+4
Przejdź do menu lewego Alt+5
Przejdź do menu dolnego Alt+6
Przejdź do mapy serwisu Alt+8
Menu wysuwane
Herb podmiotu Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Żurawica
Menu góra
Strona startowa Przydatne informacje Rejestr zmian
Poleć stronę

Zapraszam do obejrzenia strony „Start - Zakup wyposażenia na potrzeby funkcjonowania Klubu Seniora + na terenie Gminy Żurawica - zestaw mebli - Rejestr zmian, rejestr 2248, menu 9, artykuł 2248 - BIP - Urząd Gminy Żurawica”

Zabezpieczenie przed robotami.
Przepisz co drugi znak, zaczynając od pierwszego.

P ) # @ % R F 3 - 0 A w s f d A P # @ :

Pola oznaczone są wymagane.

Treść główna

Rejestr zmian

Modyfikacja treści aktualności 'PROTOKÓŁ Nr XV/15 z 28 grudnia 2015 r.'

 

PROTOKÓŁ Nr XV/15

 

z sesji RADY GMINY ŻURAWICA

 

odbytej w dniu 28 grudnia 2015 r.

 

 

 

 

 

  1. Lista obecności radnych i zaproszonych gości stanowi załącznik do protokołu.
  2. Czas trwania sesji od godz. 900 do godz. 1100

 

 

 

Ad. punktu 1 – Otwarcie sesji, stwierdzenie prawomocności obrad.

Przewodniczący Rady Gminy Józef Pukajło otworzył piętnastą sesję VII kadencji Rady Gminy Żurawica, powitał wszystkich radnych i zgromadzonych gości.

Na podstawie listy obecności stwierdził, że w sesji udział bierze 12 radnych nieobecni są radni: Kazimierz Kędziora, Wacław Szozda, Agnieszka Ustrzycka, co stanowi quorum do podejmowania prawomocnych uchwał.

Ad. punktu 2 – Przedstawienie porządku obrad sesji.

 

         Przewodniczący Rady przedstawił porządek obrad sesji:

 

  1. Otwarcie sesji, stwierdzenie prawomocności obrad.
  2. Przedstawienie porządku obrad sesji.
  3. Przyjęcie protokołu z obrad poprzedniej sesji Rady Gminy.
  4. Informacja Wójta Gminy o pracy między sesjami.
  5. Informacja o złożonych oświadczeniach majątkowych za 2014 r.
  6. Podjęcie uchwał:

-          w sprawie określania zasad ustalania wysokości stawek czynszu za wynajem oraz dzierżawę gruntów i lokali użytkowych stanowiących własność Gminy Żurawica,

-          w sprawie wprowadzenia zmian w uchwale Rady Gminy Żurawica nr XIV/81/15 z dnia 4 grudnia 2015 r. w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2016 r.,

-          w sprawie określenia wzorów formularzy informacji i deklaracji podatkowych,

-          w sprawie określenia wzorów formularzy deklaracji podatkowych dla Agencji Nieruchomości Rolnych,

-          w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla publicznych i niepublicznych szkół, przedszkoli, oddziałów przedszkolnych szkół podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego prowadzonych na terenie Gminy Żurawica przez osoby fizyczne i inne niż Gmina Żurawica osoby prawne oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości pobrania i wykorzystywania dotacji,

-          w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie gminy na 2015 r.

  1. Wnioski i zapytania.
  2. Zamknięcie sesji.

 

Przewodniczący Rady, po stwierdzeniu braku uwag do przedstawionego porządku obrad, poddał go pod głosowanie. W wyniku głosowania przedstawiony porządek obrad został przyjęty jednogłośnie (12 głosów za).


Ad. punktu 3 – Przyjęcie protokołu z obrad poprzedniej sesji Rady Gminy.

 

Przewodniczący Rady Józef Pukajło zapytał, czy ktoś ma jakieś uwagi do przedłożonego protokołu z obrad poprzedniej XIV sesji Rady Gminy Żurawica z dnia 4 grudnia 2015 r. Radni nie wnieśli uwag do treści protokołu. Następnie Przewodniczący zaproponował przyjęcie protokołu, który w wyniku głosowania został przyjęty jednogłośnie (12 głosów za).

 

Ad. punktu 4 – Informacja Wójta Gminy o pracy między sesjami.

 

         Wójt Gminy Krzysztof Składowski przedstawił informację o pracy między sesjami. Informacja stanowi załącznik do protokołu.

Przewodniczący Rady Józef Pukajło podziękował Wójtowi za przedłożoną informację oraz zapytał, czy radni mają jakieś pytania do przedstawionej informacji.

Przy braku pytań Przewodniczący Rady zgodnie z wcześniejszym wnioskiem, udzielił głosu Radnemu Powiatowemu Józefowi Zubikowi, który w mieniu własnym obecnego Radnego Powiatowego Jana Semkowa oraz całej Rady Powiatu Przemyskiego złożył wszystkim obecnym, Radnym, pracownikom Urzędu Gminy, najserdeczniejsze życzenie z okazji zbliżającego się nowego 2016 roku, dużo zdrowia i realizacji wszystkich planów i zamierzeń w nadchodzącym roku. Odniósł się również do jego zwolnienia z zajmowanego stanowiska w minionym roku podkreślając, że nie razi żadnej urazy w tym zakresie, a krążące w tej sprawie informacje, należy uznać za plotki nie mające pokrycia z rzeczywistością. Poprosił o udzielanie wyczerpujących odpowiedzi na zadawane pytania w trybie artykułu 63 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, oraz o zajęcie się w zbliżającym się roku zmianami w statutach sołectw Naszej Gminy, bo takie są oczekiwania wyborców mieszkańców Gminy Żurawica. Oczekiwaniem wyborców ze strony nadsańskiej jest by w domach oprócz ciepłej, płynęła również czysta woda. W związku z powyższym myślę, że Rada podejmie właściwe decyzji i zostanie zrealizowana inwestycja modernizacji SUW-u w Wyszatycach.

Wójt Gminy Żurawica Krzysztof Składowski podziękował za życzenia i przekazał ze swojej strony najlepsze życzenia noworoczne dla Starosty Powiatowego oraz Rady i pracowników Powiatu Przemyskiego oraz wyraził oczekiwanie dobrej współpracy na rzecz poprawy warunków życia mieszkańców Naszej Gminy.

 

Ad. punktu 5 – Informacja o złożonych oświadczeniach majątkowych za 2014 rok.


Przewodniczący Rady poprosił Sekretarza Gminy o przedstawienie informacja o złożonych oświadczeniach majątkowych za 2014 rok.

Sekretarz Gminy Żurawica Ryszard Kostelecki przedstawił informacji o złożonych oświadczeniach majątkowych za 2014 rok, zawierającą wykaz osób zobowiązanych do złożenia oświadczeń, informacje o terminach ich złożenia, informacje o stwierdzonych nieprawidłowości lub brakach oraz sposobie ich wyjaśnienia i poprawienia. Informacja stanowi załącznik do protokołu.

 

Ad. punktu 6 – Podjęcie uchwał:

 

1)      w sprawie określania zasad ustalania wysokości stawek czynszu za wynajem oraz dzierżawę gruntów i lokali użytkowych stanowiących własność Gminy Żurawica.

Przewodniczący Rady Józef Pukajło poprosił o przedstawienie projektu uchwały w sprawie określania zasad ustalania wysokości stawek czynszu za wynajem oraz dzierżawę gruntów i lokali użytkowych stanowiących własność Gminy Żurawica Sekretarza Gminy.

Sekretarz Gminy zaprezentował projekt uchwały i dodatkowo wyjaśnił, że przedmiotowe stawki zostaną określone na podstawie niniejszej uchwały w zarządzeniu Wójta Gminy Żurawica po upływie czternastu dni od daty ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego niniejszej uchwały.

Przewodniczący Rady zapytał czy ktoś z obecnych chce zabrać głos w sprawie przedmiotowej uchwały, a przy braku wniosków i pytań przy pozytywnej opinii Komisji Finansów, Rozwoju Gospodarczego i Rolnictwa, Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie i został on przyjęty jednogłośnie przy 12 głosach za. Uchwała Nr XV/89/15 stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

2)      w sprawie wprowadzenia zmian w uchwale Rady Gminy Żurawica nr XIV/81/15 z dnia 4 grudnia 2015 r. w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2016 rok.

Przewodniczący Rady Józef Pukajło poprosił o przestawienie projektu uchwały Sekretarza Gminy Ryszarda Kosteleckiego.

Sekretarz Gminy Ryszard Kostelecki przedstawił projekt uchwały w sprawie wprowadzenia zmian w uchwale Rady Gminy Żurawica nr XIV/81/15 z dnia 4 grudnia 2015 r. w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2016 rok oraz informacje o konieczności uzupełnienia podjętej uprzednio uchwały o stawkę dotyczącą gruntów objętych rewitalizacją, który to nowy przedmiot opodatkowania pojawi się od początku 2016 roku na podstawie przyjętej listopadzie 2015 roku ustawy o rewitalizacji i konieczne jest ustalenie takiej stawki podatkowej. Stawka ta nie będzie miała zastosowania w najbliższym roku na terenie Gminy Żurawica.

Przewodniczący Rady zapytał, czy ktoś chce zabrać głos w sprawie przedstawionej uchwały.

Głos zabrał Radny Leszek Cichy i zapytał jak została ustalona wysokość tej stawki w kwocie 3zł za m2 powierzchni?

Sekretarz Gminy odpowiedział, że jej górny poziom 3zł za m2 za został ustalony w ustawie o rewitalizacji.

W sprawie podjęcia niniejszej uchwały nie zgłoszono kolejnych pytań i przy pozytywnej opinii Komisji Finansów, Rozwoju Gospodarczego i Rolnictwa, została ona poddana pod głosowanie. W wyniku głosowania jednogłośnie przy 12 głosach za została przyjęta Uchwała Nr XV/90/15 stanowiąca załącznik do niniejszego protokołu.

3)      w sprawie określenia wzorów formularzy informacji i deklaracji podatkowych.

Przewodniczący Rady Józef Pukajło ponownie poprosił o przestawienie projektu uchwały Sekretarza Gminy Ryszarda Kosteleckiego.

 

Sekretarz Gminy przedstawił projekt uchwały w sprawie określenia wzorów formularzy informacji i deklaracji podatkowych oraz informacje o konieczności zmiany dotychczas obowiązujących w tym zakresie wzorów w związku z istotnymi zmianami w określeniach przedmiotów opodatkowania oraz nowymi zwolnieniami z opodatkowania. Zmiany te są na tyle istotne, że konieczne jest uchwalenie nowych wzorów, bo zastosowanie procedury zmian w dotychczasowych wzorach nie jest możliwe z przyczyn technicznych i wyglądu graficznego tych druków.

Przewodniczący Rady zapytał o opinię Komisji Finansów, Rozwoju Gospodarczego i Rolnictwa, a Przewodniczący Komisji Dariusz Klepak poinformował, że komisja zapoznała się z projektem uchwały, lecz nie wydawała opinii w tej sprawie. Następnie zwrócił się do radnych z pytaniem, czy ktoś chce zabrać głos w sprawie niniejszego projektu.

Przewodniczący Rady przy braku pytań, przystąpił do głosowania nad przedmiotowym projektem uchwały. W wyniku głosowania jednogłośnie przy 12 głosach za, Rada podjęła Uchwałę Nr XV/91/15 stanowiącą załącznik do niniejszego protokołu.

 

4)      w sprawie określenia wzorów formularzy deklaracji podatkowych dla Agencji Nieruchomości Rolnych.

Przewodniczący Rady, poinformował, że z powodów przedstawionych przy poprzednim projekcie uchwały w związku z prośbą Agencji Nieruchomości Rolnych przedkładany jest do procedowania podobny kolejny projekt uchwały dotyczący wzorów deklaracji podatkowych obowiązujących dla Agencji Nieruchomości Rolnych. Poprosił o przestawienie projektu uchwały Sekretarza Gminy.

Sekretarz Gminy przedstawił projekt uchwały w sprawie określenia wzorów formularzy deklaracji podatkowych dla Agencji Nieruchomości Rolnych.

Przewodniczący Rady przy braku pytań, przystąpił do głosowania nad przedmiotowym projektem uchwały. W wyniku głosowania jednogłośnie przy 12 głosach za, Rada podjęła Uchwałę Nr XV/92/15 stanowiącą załącznik do niniejszego protokołu.

5)      w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla publicznych i niepublicznych szkół, przedszkoli, oddziałów przedszkolnych szkół podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego prowadzonych na terenie Gminy Żurawica przez osoby fizyczne i inne niż Gmina Żurawica osoby prawne oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości pobrania i wykorzystywania dotacji.

Przewodniczący Rady Józef Pukajło poprosił o przedstawienie projektu uchwały w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla publicznych i niepublicznych szkół, przedszkoli, oddziałów przedszkolnych szkół podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego prowadzonych na terenie Gminy Żurawica przez osoby fizyczne i inne niż Gmina Żurawica osoby prawne oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości pobrania i wykorzystywania dotacji Skarbnika Gminy Żurawica Nataszę Pomykalską. Poinformował również, że taka uchwała podejmowana była na poprzednich obradach Rady, lecz w wyniku kontroli przez Regionalną Izbę Obrachunkowa, konieczna jest zmiana treści tej uchwały.

Radny Dariusz Klepak zgłosił wniosek o nie czytanie w całości projektu uchwał, a jedynie ograniczenie się do przedstawienia dokonanych w niej zmian po konsultacjach z RIO.

Skarbnik Gminy Żurawica Natasza Pomykalska przedstawiła wprowadzone korekty do treści niniejszej uchwały, które zostały skonsultowane z Regionalną Izbą Obrachunkową.

Po przedstawieniu zmian w treści uchwały Przewodniczący Rady poinformował, że nowa treść uchwały zastępuje podjętą na poprzednim posiedzeniu uchwałę i jest ona podejmowana na obecnym posiedzeniu rady.

Następnie przy braku wniosków i pytań do projektu tej uchwały oraz pozytywnej opinii Komisji Finansów, Rozwoju Gospodarczego i Rolnictwa, Przewodniczący Rady przystąpił do głosowania nad projektem tej uchwały. W wyniku głosowania jednogłośnie przy 12 głosach za, Rada podjęła Uchwałę Nr XV/93/15 stanowiącą załącznik do niniejszego protokołu.

6)      w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie gminy na 2015 r.

Skarbnik Gminy Żurawica Natasza Pomykalska odczytała projekt uchwały dotyczący zmian polegających na zwiększeniu dochodów budżetowych z różnych tytułów o kwotę 249 070,51 zł, zmniejszeniu dochodów budżetowych z różnych tytułów o kwotę 237 114,76 zł, zmniejszeniu wydatków budżetowych w różnych działach o kwotę 47 261,64 zł i zwiększeniu wydatków budżetowych w różnych działach o kwotę 104 217,39 zł.

Następnie przy braku wniosków i pytań do projektu tej uchwały oraz pozytywnej opinii Komisji Finansów, Rozwoju Gospodarczego i Rolnictwa, Przewodniczący Rady przystąpił do głosowania nad projektem uchwały dotyczącej zmian w budżecie Gminy Żurawica na 2015 rok. W wyniku głosowania jednogłośnie przy 12 głosach za, Rada podjęła Uchwałę Nr XV/94/15 stanowiącą załącznik do niniejszego protokołu.


Ad. punktu 7 – Wnioski i zapytania.

Przewodniczący Rady przypomniał, że w dniu 4 grudnia 2015 roku na obradach Rady obecna była Pani Maria Głowacz, która informowała o niezgodnym z prawem odmówieniu udzielenia jej pomocy z GOPS w Żurawicy. Postanowiono wtedy o zasięgnięciu opinii prawnej w tym zakresie. Taka opinia została przygotowana i została przekazana radnym. Następnie Przewodniczący Rady odczytał tą opinię, z której wynikało, że na podstawie ustawy o pomocy społecznej, otrzymanie zasiłku celowego na zakup opału uzależnione jest od kryterium dochodowego i spełnienie tego kryterium warunkuje udzielenie takiej pomocy. Z treści niniejszej opinii wynika, że Kierownik GOPS Maria Łaba podejmowała decyzje zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie prawem.

Głos zabrał Radny Zdzisław Chytła i zapytał czy ta opinia prawna została przekazana Pani Marii Głowacz.

Przewodniczący Rady poinformował, że Pani Maria Głowacz jest umówiona jutro na spotkanie z Panem Wójtem i ta opina zostanie jej przekazana.

Głos zabrał Wiceprzewodniczący Rady Marek Jaremczuk i stwierdził, że wszystkie działania podejmowane przez Kierownika GOPS były prowadzone zgodnie z obowiązującym prawem i nie ma w tym zakresie żadnych wątpliwości. Okres świąteczny to czas pomagania i po rozmowie z Wójtem i Sołtysem Januszem Rabką ustaliliśmy, że zostanie przekazane Pani Marii Głowacz drewno z prowadzonych wycinek drzew w Żurawicy. Jak mi wiadomo Pan Radny Witold Beer sam przekazał pewną ilość węgla. Uważam, że ta osoba nie doznała żadnego uszczerbku i krzywd w naszej miejscowości i każdy jak mógł to jej pomagał.

Radny Ryszard Wójtowicz zwrócił z wnioskiem o interwencję w sprawie dziury w przepuście przy drodze powiatowej w Batyczach w miejscu pętli autobusowej stanowiąca duże zagrożenie dla ruchu i zdrowia.

Radny Zdzisław Chytła wystąpił z wnioskiem by w miarę możliwości i przy sprzyjających warunkach atmosferycznych oczyścić z samosiejek, krzaków, krzewów pas gruntu za ogrodzeniem cmentarza w Żurawicy Górnej wykorzystując pracowników interwencyjnych.

Radny Witold Beer zapytał o czas świecenia się oświetlenia ulicznego w okresie świątecznym, gdyż w Żurawice Dolnej wieczorem oświetlenie świeciło się jedynie godzinę dłużej, a rano w ogóle się nie włączało.

Przewodniczący Rady poinformował, że w Bolestraszycach oświetlenie działało do godziny 2 w nocy i załączane było również rano. Nikt więcej nie zgłaszał w tym zakresie uwag.

Radny Krzysztof Jaroch wskazał na niebezpieczne miejsca na drodze powiatowej, jedno wynikające z zagłębienie w jezdni za mostkiem w kierunku Buszkowiczek, drugie z powodu wykruszenia asfaltu na łuku drogi przy posesji Pana Janusza Polaka i poprosił o interwencje w tej sprawie.

Przewodniczący Rady poprosił o skierowanie pisma do Zarządu Dróg Powiatowych o naprawę tych uszkodzeń. Przewodniczący Rady zapytał również o sposób rozstrzygnięcia sprawy akacji porastających pobocze przy drodze powiatowej w Buszkowicach, które utrudniają widoczność.

Sekretarz Gminy odpowiedział, że ustalono właściciela nieruchomości, którą porastają akcje i okazał się nim Powiat Przemyski. Zgodnie z tym, co potwierdził Radny Powiatowych cięcie to zostanie wykonane, lecz wymaga to uzyskania stosowanego pozwolenia. W zakresie zgłoszonych usterek na drogach powiatowych zostanie skierowane pismo informacyjne do Zarządu Dróg Powiatowych. Zegary sterujące oświetlenie zostały przesterowane przed świętami na terenie całej gminy, a błędne ich działanie w części Żurawicy wynikało prawdopodobnie z awarii sterowania.

Radny Antoni Wołoszyn wystąpił z wnioskiem o przesuniecie w budżecie gminy na 2016 rok środków przeznaczonych na remont drogi „Szańcowej” na modernizację SUW-u w Wyszatycach oraz budowę wodociągu do Żurawicy Górnej z SUW-u w Orzechowcach.

Radny Tadeusz Kochanowicz zaproponował, by przymierzyć się do budowy ścieżki rowerowej łączącej Wyszatyce przez przeprawę promową z Gminą Medyka w kierunku Torek przy współpracy z Gminą Medyka.

Przewodniczący Rady poinformował, że droga od promu w kierunku Torek jest naszą drogę gminną, a jej ewentualna naprawa lub nowe wytyczenie możliwe będzie przy planowanych pracach scaleniowych i trudno tu mówić o udziale w pracach Gminy Medyka. Stan ten potwierdził Sołtys Wyszatyc Jerzy Urban.

Wójt Gminy Krzysztof Składowski poinformował, że w zakresie zgłoszonych uwag do stanu dróg powiatowych w Batyczach uwaga zgłoszona przez Pana Radnego Wójtowicza oraz w Wyszatycach, Bolestraszycach, Buszkowiczkach uwagi zgłoszone przez Pana Radnego Jarocha, zostanie przesłana pisemna informacja do Zarządu Dróg Powiatowych o podjęcie stosownych działań. Co do uporządkowania przestrzeni między ogrodzeniem a lasem przy cmentarzu w Żurawicy Górnej, to w miarę możliwości pogodowych i personalnych prace te zostaną wykonane. Wiąże się z tym sprawa pracowników okresowych, gdzie obecnie gro z nich jest zatrudniana przy współpracy z Przemyskim Biurem Pracy w zakresie robót publicznych, co jest lepszym rozwiązanie ze względów finansowych niż dotychczas stosowana również umowa na zatrudnianie pracowników interwencyjnych. Są to umowy krótsze kilku miesięczne, niż dwunastomiesięczne stosowane w ramach prac interwencyjnych. Powoduje to że są okresy, gdy nie mamy tych pracowników i taki okres powstał końcem bieżącego roku, lecz przerwa ta była tylko kilkudniowa. Wszędzie tam gdzie była pozytywna rekomendacja sołtysów radnych zawnioskowaliśmy o przedłużenie okresów zatrudnienia na kolejne miesiące, przy negatywnej ocenie dotychczasowej pracy nie wnioskowaliśmy o przedłużenie okresu zatrudnienia. Jeśli chodzi o oświetlenie uliczne to rzeczywiście wystąpił problem z godzinami świecenia w okresie świątecznym w Żurawicy, ale dopilnujemy by zostało to jak najszybciej skorygowane. Jeśli chodzi o wniosek Pana Radnego Wołoszyna, to prosiłbym o zgłoszenie tego wniosku formalnego w formie pisemnej. Nie ulega żadnym wątpliwościom, że sprawa SUW-y w Wyszatycach jak i połączenie Żurawicy Górnej z SUW-em w Orzechowcach to najpilniejsze zadania do realizacji w najbliższym okresie, lecz możliwe do szybkiego całkowitego zrealizowania jedynie przy uzyskaniu środków ze źródeł zewnętrznych, o które na pewno będziemy wnioskować. Trudno jest etapować te działania ze względów technologicznych, dlatego musimy w budżecie 2016 roku w zakresie SUW-u w Wyszatycach zabezpieczyć kwotę, co najmniej 1 700 000 – 1 800 000 złotych i będziemy to czynić. Uwaga Pana Radnego jest jak najbardziej słuszna, rozwiązanie problemu wody jest najważniejszym, lecz zgodnie z opinią specjalistów sama przebudowa SUW-u w Wyszatycach nie rozwiąże problemu zaopatrzenia wody w Żurawicy gdzie generowany są duże koszty w związku nabywaniem wody z Przemyśla. Realizując ponad dwumilionową inwestycję dalej będziemy ponosić rocznie blisko milionowe koszty zakupu wody. Wstępny wniosek Pana Radnego dotyczył ściągnięcia środków z planowanej inwestycji drogowej i nie ulega żadnej wątpliwości, że w drastycznej sytuacji w przypadku takiej konieczności, działanie takie będziemy musieli podjąć i wszyscy odpowiedzialni radni muszą być tego świadomi. Będziemy jednak robić wszystko by zrealizować planowane inwestycje wodociągowe jak i drogowe. Są dwa programy RPO i PROW w zakresie, który możne będzie aplikować o środki na realizację tych inwestycji i na pewno będziemy to czynić. Jest jeszcze możliwość ubiegania się o środki transgraniczne, lecz jest to bardzo utrudnione z powodu konieczności posiadania wiarygodnego partnera zagranicznego. Według obecnie posiadanych informacji wnioskowanie w ramach RPO będzie możliwe dopiero w czwartym kwartale 2016 roku, a pula przewidziana na te zadania to 13 milionów złotych, gdzie obejmują one również inwestycje w ramach MOF-ów. Wnioskowanie do PROW jest planowane na II/III kwartał 2016 roku, lecz dofinansowanie w tym programie jest niższe i wynosi prawie 64% nakładów. Rodzi to możliwość wcześniejszego wykonania i rozliczenia inwestycji drogowej przed wydatkami na SUW.

Radny Antoni Wołoszyn poruszył również sprawę scalenia gruntów w Wyszatycach i związanych z tym mniejszym wpływem z podatków do budżetu.

Przewodniczący Rady odpowiedział, że po zebraniu w tej sprawie w Wyszatycach, na którym był obecny, poinformowano, że planowane działania scaleniowe będą trwały pięć lat i dopiero po tym okresie będą miały zastosowanie ulgi podatkowe, więc w najbliższym okresie do końca 2020 roku nie będzie żadnych uszczupleń we wpływach do budżetu. Powyższą informację potwierdził Sołtys Wyszatyc Jerzy Urban.

Wiceprzewodniczący Rady Marek Jaremczuk w pełni podzielił troskę Pana Radnego Wołoszyna o właściwe zaopatrzenie w wodę mieszkańców, szkoda jednak, że dopiero teraz Pan Radny podnosi te kwestie, a nie podczas poprzedniej kadencji rady, gdy był lepszy dostęp do zewnętrznych środków finansowych i można było być wtedy bardziej zapobiegliwym i rozwiązać ten problem, a obecnie zajmowalibyśmy się innymi sprawami.

Głos zabrał Radny Józef Chomina i potwierdził słowa Wiceprzewodniczącego Rady w zakresie możliwości realizacji inwestycji SUW-u w Wyszatycach już w poprzedniej kadencji rady, a nie budować kolejne hale sportowe.

Radny Antoni Wołoszyn przypomniał, że hale sportowe budowano wcześniej przed VI kadencją rady, w czasie jej trwania głównie spłacano powstałe wcześniej zadłużenie, o czym powinien Pan Radny wiedzieć, bo był w tym okresie radnym.

Przewodniczący Rady poinformował, że był obecnie z wójtem i grupą pracowników na podobnym obiekcie w Radymnie, gdzie przy rozmowach Burmistrz stwierdził, że były dostępne środki na tego rodzaju inwestycje i namawiano na ich wykorzystanie. Były, więc środki finansowe do wykorzystania w minionych latach, a obecnie w czasie przełomu okresu programowani 2014 – 2020 mija dwa lata i dopiero zaczynają się pojawiać informacje o możliwości składania wniosków w przyszłych okresach. Nie można było tego zrobić szybciej, bo nie było takich faktycznych możliwości.

Wójt Gminy Krzysztof Składowski odnosząc się do wystąpienia Radnego Tadeusza Kochanowicza, poinformował, że tak jak to zasygnalizował wcześniej Przewodniczący Rady po zakończeniu prac scaleniowych w miejscowości Wyszatyce w związku z zastosowaniem ulgi podatkowej, oszacowano wstępnie, że nie wpłynie do budżetu kwota około 500 tysięcy złotych. O takich sprawach trzeba informować otwarcie na wszystkich spotkaniach rad sołeckich, zebraniach wiejskich by nie było później jakiś niedomówień. Radny Powiatowy Józef Zubik zgłosił wniosek do Rady Gminy Żurawica o zmiany w statutach sołectw dotyczące możliwości dysponowania przez sołectwa dochodami z ich mienia wiejskiego. Nie chcąc wchodzić w polemiki słowne, to, jeżeli w miejscowości Wyszatyce realizujemy inwestycję za przeszło dwa miliony złotych, ograniczamy wpływy do budżetu z tytułu ulgi poscaleniowej, to dodatkowe ograniczanie wpływów do budżetu z mienia gminnego stoi pod dużym znakiem zapytania. Realizacja dużych inwestycji będzie możliwa tylko w przypadku realizacji do budżetu wpływów z różnych źródeł w tym również podatkowych, bo jeżeli ich nie będzie to o realizacji inwestycji możemy zapomnieć. Sołectwo dysponując kwotami kilkudziesięciu tysięcy złoty, będzie realizować drobne działania, a budżet gminy nie będzie miał środków na realizację większych inwestycji. Żeby z budżetu można było coś wziąć i wydatkować, to najpierw należy tam coś włożyć, czyli zrealizować wpływy. Chwytliwym jest stwierdzenie, żeby pieniądze z sołectwa pozostawały w nim, ale gmina musi realizować szereg zadań własnych z zakresu GOPS, szkolnictwa, bezpieczeństwa, administracji, ale nie są one za darmo i jeśli gmina musi je zapewniać to musi mieć wpływy do budżetu tak w krótkiej jak i długiej perspektywie czasowej. Oczywiście jak każdy zgłaszany wniosek będzie on rozpatrywany, co mówione było już na zebraniu wiejskim w Wyszatycach. Statuty sołectw powstawały kilka lat temu i na pewno konieczna może być ich zmiana, racjonalizacja, lecz sprawa pozostawienia wpływów do dyspozycji sołectw jest kwestią bardzo dyskusyjną. Wracając do sprawy drogi za Sanem planowana jest ona do wykonania w ramach działań scaleniowych i istotnym jest również maksymalna zamiana gruntów miedzy właścicielami, by ułatwić sprawy komunikacyjne dojazdu do pól przez San. Wracając do spraw budżetu na 2016 roku to prawdopodobnie przed 10 stycznia powinniśmy mieć opinię, co do jego projektu z Regionalnej Izby Obrachunkowej, a następnie około połowy stycznia zwołalibyśmy sesję zatwierdzającą budżet Gminy Żurawica na 2016 rok.

Następnie Przewodniczący Rady złożył wszystkim zebranym życzenia wszystkiego najlepszego w nadchodzącym nowym 2016 roku, dużo zdrowia szczęścia i realizacji wszystkich zamierzeń i planów w tym również budżetowych. Do życzeń dołączył się również Zastępca Przewodniczącego Marek Jaremczuk oraz Wójt Gminy Krzysztof Składowski.


Ad. punktu 8 – Zamknięcie sesji.

Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący Rady Gminy Żurawica Józef Pukajło zamknął obrady XV sesji VII kadencji Rady Gminy Żurawica.

 

Przewodniczący Rady Gminy

  Józef Pukajło

 

Protokół sporządził:

 

R. Kostelecki

Metryka

data wytworzenia
2016-01-26
data udostępnienia
2016-01-26
sporządzone przez
opublikowane przez
Wojciech Wardęga
data wykonania
2016-01-26
Niniejszy serwis internetowy stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Informacja na temat celu ich przechowywania i sposobu zarządzania znajduje się w Polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies - zmień ustawienia swojej przeglądarki.